taksms
10 آذر 1401 - 12:08

انتقاد شدید ماکرون از قانون ضد تورم آمریکا

رئیس جمهور فرانسه در جریان سفر به آمریکا به شدت به قانون ضد تورم آمریکا انتقاد کرده و آن را طرحی تهاجمی دانست که غرب را دچار جدایی می‌کند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از "ان تی وی" آلمان، "امانوئل ماکرون"، رئیس جمهور فرانسه در جریان سفر به ایالات متحده به شدت از یارانه های محصولات آمریکایی در مبارزه با تغییرات آب و هوایی انتقاد کرد.

مکرون در یک ناهار کاری با قانونگذاران آمریکایی گفت که این یارانه‌ها نسبت به شرکت های فرانسوی فوق العاده تهاجمی است. وی افزود: ایالات متحده ممکن است بتواند مشکلات خود را با آن حل کند، اما آنها مشکل من را بزرگتر خواهند کرد.

امانوئل ماکرون تاکید کرد که بدون هماهنگی بین ایالات متحده و اتحادیه اروپا، بسیاری از مشاغل در معرض خطر نابودی قرار می گیرند. وی افزود: من فقط می خواهم که به عنوان یک دوست خوب به من احترام بگذارند.

این مناقشه حول محور حمایت از آب و هوا و بسته اجتماعی چند میلیارد دلاری جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده، معروف به قانون کاهش تورم (IRA) است که در ماه آگوست به تصویب رسید. این بسته 370 میلیارد دلار (حدود 357 میلیارد یورو) برای حفاظت از آب و هوا و امنیت انرژی، بزرگترین سرمایه گذاری در مبارزه با گرمایش جهانی در تاریخ ایالات متحده محسوب می شود.این قانون از جمله، یارانه برای خودروهای الکتریکی، باتری ها و پروژه های انرژی تجدیدپذیر "ساخت ایالات متحده آمریکا" را برنامه ریزی کرده است.

این یارانه ها با انتقادهای گسترده در اتحادیه اروپا مواجه شده است. بیم آن می‌رود که شرکت‌های اروپایی در نتیجه اجرای این طرح آسیب‌پذیر شوند. رابرت هابک، وزیر اقتصاد فدرال آلمان هم اقدامات متقابل قوی توسط اتحادیه اروپا را مطرح کرده است. این اختلاف احتمالاً موضوع محوری مذاکرات ماکرون و بایدن در روز پنجشنبه در کاخ سفید خواهد بود. رئیس جمهور فرانسه شامگاه سه شنبه برای یک سفر دولتی چند روزه وارد آمریکا شد.

با قانون کاهش تورم (IRA) که بایدن در تابستان امضا کرد، آمریکایی ها می خواهند میلیاردها یارانه برای خودروهای برقی بپردازند - اما به شرطی که در ایالات متحده مونتاژ شوند. اروپایی ها احساس تبعیض می کنند و به این طرح اعتراض دارند اما راه حلی هم برای این منظور پیش بینی نمی شود.

مکرون شامگاه چهارشنبه (به وقت محلی) در جریان سخنرانی در سفارت فرانسه در واشنگتن گفت: باید تلاش کرد تا اهمیت تاریخی این مشارکت را در آینده رعایت کنیم.

مکرون روز چهارشنبه از جمله با کامالا هریس معاون رئیس جمهور آمریکا دیدار کرد و با وی بر همکاری دو کشور در سفر فضایی تاکید کرد.

مکرون در جریان سخنرانی خود در سفارت گفت که این دیدار همچنین در مورد همگام سازی دستور کارهای مشترک بوده است. این خطر وجود دارد که در بسیاری از مسائل، ایالات متحده ابتدا به خود و سپس به رقابت خود با چین نگاه کند.

مکرون به شدت از یارانه های محصولات ایالات متحده در مبارزه با تغییرات آب و هوایی انتقاد کرد. وی روز چهارشنبه در جریان بازدید از سفارت فرانسه در واشنگتن هشدار داد: این تصمیمات غرب را از هم جدا خواهد کرد.

کریستین لیندنر، وزیر دارایی آلمان هم چندی پیش گفته بود اتحادیه اروپا و آمریکا نیازمند گفت‌وگویی در زمینه رفع تنش تجاری هستند که به واسطه قانون کاهش تورم آمریکا به وجود آمده است، زیرا این قانون کسب‌وکارها و صنایع اروپایی‌ها را تهدید می‌کند.

اتحادیه اروپا نگرانی‌هایی جدی نسبت به قانون ضد تورم آمریکا داشته و می‌گوید قانون کاهش تورم در آمریکا قوانین تجارت بین‌المللی را هم نقض می‌کند.

چندی پیش اتحادیه اروپا اعلام کرد که دست به اقداماتی تلافی‌جویانه علیه آمریکا برای اعطای یارانه به خودروهای برقی خواهد زد زیرا باعث زیان هنگفت شرکت‌های اروپایی خواهد شد.

ایالات متحده آمریکا هم به نوبه خود در مورد موضع ماکرون در قبال روسیه تردید دارد. رئیس جمهور فرانسه مرتبا تاکید می کند که نمی خواهد ارتباط خود را با ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه قطع کند. سیاست انرژی همچنین موضوع مهمی در نشست بین سران دو کشور خواهد بود، زیرا اروپا به طور فزاینده ای گاز طبیعی مایع را از ایالات متحده وارد می کند.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 891463