taksms
10 آذر 1401 - 17:52

"زلزله" هفتمین مخاطره طبیعی در استان مرکزی است

مدیرکل بحران استانداری مرکزی با بیان اینکه "زلزله" هفتمین مخاطره طبیعی در استان مرکزی است، گفت: ۹۹ اقدام برای ادارات استان مرکزی در جهت مقاوم سازی و ایمنی در برابر زلزله مشخص شد.

امید محترمی در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم در اراک، با اشاره به برگزاری مانور زلزله در راستای ارتقای دانش‌آموزان و خانواده‌ها در مواجه با زلزله، اظهار داشت: بیست و چهارمین مانور سراسری زلزله و ایمنی با شعار مدرسه ایمن جامعه تاب‌آور با هدف ارتقای دانش‌آموزان و خانواده‌های آنها در مواجه با زلزله برگزار شد و این مانور اهدافی داشت که در برگزاری آن دیده شده بود که مورد پیگیری قرار گرفت.

وی افزود: این مانور در تمام شهرستان‌ها و روستاهای استان برگزار شد و هدف این بود همه دانش‌آموزان در سطح استان آموزش‌های لازم برای بحث ایمن‌سازی و مقاوم بودن در برابر زلزله را دریافت کنند.

مدیرکل بحران استان مرکزی تصریح کرد: عمده اهداف ما در این مانور این بود که با توجه به وقوع زلزله از کاهش تلفات و خسارات ناشی از زلزله جلوگیری کنیم، همچنین افزایش آگاهی دانش‌آموزان را در وقوع زلزله، ایجاد واکنش‌های مناسب در وقوع زلزله داشته باشیم و بتوانیم حس کنجکاوی دانش‌آموزان و آیندسازان کشور را در راستای داشتن ایرانی مقاوم و مستحکم و آینده‌سازی دانش‌آموزان برانگیخته کنیم و از طرفی بتوانیم فرهنگ ایمنی در برابر زلزله را در دانش‌آموزان ارتقای دهیم.

محترمی عنوان کرد: زلزله یک مخاطره مادر است و می‌تواند بعد از وقوع حوادث دیگری را در بر داشته مانند آتش‌سوزی‌های صنعتی، آتش‌سوزی‌های معمولی، انفجار، رانش زمین، حوادث جاده‌ای، بهمن، فرونشست و غیره را در پی‌داشته باشد بنابراین مقاوم بودن در برابر زلزله و آموزش‌های لازم در برابر این موضوع یک امر اجتناب‌ناپذیر است.

وی ادامه داد: کشورهای پیشرو در زلزله مانند ژاپن هر ماه این مانورها را در سطح مدارس خود برگزار می‌کنند، کشور ایران به دلیل قرار گرفتن در کمربند زلزله خیز آلپ و هیمالیا و در محل تصادم ورقه‌های اوراسیا و عربستان واقع شده است که از نظر زمین‌شناسی منطقه فعال زلزله محسوب می‌شود.

مدیرکل بحران استان مرکزی بیان کرد: حدود 8 درصد از زمین لرزه‌های دنیا در ایران و حدود 17 درصد از زمین لرزه‌های بزرگ دنیا در ایران رخ می‌دهد و از طرفی شاهد هستیم بیشتر زمین لرزه‌هایی که در کشور ما رخ می‌دهد در عمق کمتر پوسته زمین هستند و وقوع زلزله‌هایی در این عمق سبب می‌شود خسارات گسترده‌ای داشته باشیم و با عمق این زلزله پتانسیل تخریب بالایی وجود دارد که می‌تواند عواقب ناگواری را داشته باشد، بنابراین از مخاطرات مختلفی که در کشور داریم باید دقت نظری بیشتری روی زلزله داشته باشیم.

محترمی عنوان کرد: در استان مرکزی زلزله هفتمین مخاطره‌ای است که در قالب سند پیشگیری و کاهش خطر آن را طبقه‌بندی کرده‌ایم و به این نتیجه رسیده‌ایم که هفتمین مخاطره و آسیبی که می‌توان از بین سوانح مختلف درگیر شویم، بنابراین 99 اقدام و برنامه برای دستگاه‌های اجرایی استان در جهت مقاوم‌سازی و ایمن بودن در برابر زلزله مشخص شده است تا بتوان شرایط پایداری و کاملی را داشته باشیم.

وی اضافه کرد: معتقد هستیم اگر یک ریال در موضوع مقاوم‌سازی و پیشگیری و اقدامات مرتبط با پیشگیری از بحران هزینه کنیم از 18 ریال خسارت جلوگیری می‌کند به عنوان مثال در زلزله بم سال 82 بیش از 41 هزار کشته وجود داشت و ارگ تاریخی بم با 100 سال قدمت به خاک تبدیل شد، بنابراین احتمالا اگر چه در سده‌های اخیر در استان مرکزی زلزله ویرانگر نداشته‌ایم، اما پتانسیل این را داریم که با زلزه‌هایی با شدت‌های بالا روبه‌رو شویم.

مدیرکل بحران استان مرکزی تصریح کرد: ارتقای سطح آگاهی مردم و فرهنگ‌سازی در این زمینه می‌تواند از خساراتی که در این زلزله‌ها می‌تواند اتفاق بیفتد جلوگیری کند، همچنین در واکنش سریع مردم در زلزله بسیار موثر است و ما به دنبال این هستیم که فرهنگ مقاوم‌سازی را ارتقا دهیم و دانش‌آموزان به عنوان کسانی که می‌توانند حلقه وصل بین جامعه و خانواده‌ها باشند در این زمینه بسیار موثر است که بتوانند آموزش‌ها موثری را دریافت کنند و این آموزش‌ها را کاربردی کنند.

محترمی خاطرنشان کرد: در راستای مانور آمادگی برای پیشگیری و مواجهه با زلزله، آموزش‌های لازم از قبل در تعداد قابل توجهی از مدارس توسط تیم‌های آتش‌نشانی، اورژانس و هلال احمر را در زمینه‌های مختلف ارائه شد، در این مانور خانواده‌های اطراف هم در این مانور دخیل کردیم و ظرفیت مدارس برای ایمن‌سازی این خانه‌ها استفاده شد و دستگاه‌های مختلف در این مانور نقش‌آفرینی داشتند و مانور برگزار شد.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 891907